- Article:
- LM2596S-5.0
- Stock:
- 1
- Specifications:
- Download file
3.80 EUR
3.80 EUR
Price
Price depends on order volume
| Quantity [pcs.] | Net Price [EUR/pcs.] |
|---|---|
| 1+ | 3.800 |
| 5+ | 3.500 |
| 10+ | 3.200 |
| 25+ | 2.950 |
| 100+ | 2.650 |
Specifications
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Kind of IC: | Step down |
| Input voltage: | 4.5...40V |
| Output voltage: | 5V |
| Output current: | 3A |
| Mounting: | SMD |
| Case: | TO-263-5 |