- Article:
- MCP1640T-I/CHY
- Stock:
- 0
- Specifications:
- Download file
0.70 EUR
0.70 EUR
Price
Price depends on order volume
| Quantity [pcs.] | Net Price [EUR/pcs.] |
|---|---|
| 1+ | 0.700 |
| 5+ | 0.650 |
| 10+ | 0.600 |
| 25+ | 0.550 |
Specifications
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Kind of IC: | Step up (Boost) |
| Input voltage: | 0.8...5.5V |
| Output voltage: | 2.0...5.5V |
| Output current: | 100mA |
| Mounting: | SMD |
| Case: | SOT-23-6 |