- Article:
- PMEG40T30EPX
- Stock:
- 87
- Specifications:
- Download file
0.50 EUR
0.50 EUR
Price
Price depends on order volume
| Quantity [pcs.] | Net Price [EUR/pcs.] |
|---|---|
| 1+ | 0.500 |
| 10+ | 0.350 |
| 25+ | 0.300 |
| 100+ | 0.260 |
| 500+ | 0.240 |
| 1000+ | 0.220 |
Specifications
| Manufacturer: | NXP |
| Capacitance: | 240pF |
| Impulse current: | 55A |
| Semiconductor structure: | single diode |
| Diode type: | Schottky rectifying |
| Reverse voltage (Vr): | 40V |
| Vorward current (If): | 4.2A |
| Drop Voltage (Vf): | 370mV |
| Case: | SOD128 |